Makuuhuoneen saneeraus

Ihana jättimakkari noin 25m² ja jonkinmoinen vaatehuonekin! Vaatehuone saa kyllä odottaa että tärkeämmät projektit valmistuu.

Tähän lattiaan varasimme vähän enemmän paalua koska muutama kohta oli hiukan koholla ja pehmeä, mutta onneksemme se oli vain pinkoutunutta lastulevyä johon muovimatto oli liimattu. Sen alta ilmestyi suora ja terve lankkulattia! Ei tarvinnut edes tasoittaa minkäänlaisilla levyillä laminaattia varten. Purkuu hommat luonnistui isännältä nopeasti kun hän keksi käyttää käsisirkkeliä.

Tämän laminaatin asennus oli hiukan hankalaa näin isoon lattiaan, mutta kyllä sekin alkoi luistaa vaikkakin hampaat irveessä.

Näissä seinissä on pinkopahvit joita emme lähde irroittamaan vielä lähitulevaisuudessa joten valitsimme paperitapetin ja tavallisen tapettiliisterin. Katto on aikoinaan maalattu listoja myöten ja on vielä suht siistissä kunnossa joten emme uusi niitäkään jolloin emme voineet irroittaa kattolistoja. Mutta onneksi isäntä osaa tapetoida tarkkaan.

Ikkunat pesimme ja tiivistimme uudestaan ja maalasimme listat.

Jätä kommentti

Create a website or blog at WordPress.com

Ylös ↑